AK Parti karşı çıktı, İBB Meclisi tesise ‘Sol Açık’ Metin Kurt’un adını verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi; Türkiye futbolunda ilk kez grev örgütleyen, kendisiyle birlikte arkadaşlarının da hakkını aradığı için dışlanıp sahalardan uzaklaştırılan ‘Sol Açık’ lakaplı, TKP üyesi eski milli futbolcu Metin Kurt’un adını Yedikule’deki spor tesinine verdi.

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumunun ikinci gününde bazı sokak, meydan ve tesislerin isimlerinin değiştirilmesine ilişkin öneriler gündeme alındı.

Bakırköy Sakızağacı Mahallesinde bulunan “Tayyare Meydanı Sokağı”na, oy birliğiyle Cem Karaca’nın adı verildi.

Esenyurt’taki Ahmet Arif Caddesi Park ve Meydan Düzenlemesi projesiyle kurulan yeni meydana Yaşar Kemal’in adı verildi. Bu karar da oy birliğiyle alınırken, sıra İBB’nin yenilediği Zeytinburnu’ndaki Yedikule Gençlik Kulübü Spor Tesisleri’nin adının değişmesine geldiğinde ise tartışma çıktı.

‘MİLLİ FUTBOLCU AMA DAHA ÇOK İDEOLOJİKDURUŞU VAR’ İTİRAZI

Tesisin adının “Yedikule Metin Kurt Spor Tesisi” olarak değiştirilmesi teklifine AK Partili meclis üyeleri “İdeolojik duruşu var” diyerek karşı çıktı.

AK Parti Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş “Metin Kurt milli bir futbolcu ama daha çok ideolojik duruşu var. Türkiye Komünist Partisi milletvekili adayı olmuş. Orayla tek bağlantısı Yedikule Spor’da bir dönem antrenörlük yapmış olması. Başka bağlantısı yok. Orada yaşamış biri değil. İdeolojik anlamda bu ismin verildiğini düşünüyoruz. Bu nedenle muhalefet şerhi koyuyoruz” dedi.

Gökkuş’a yanıt veren CHP’li Meclis Üyesi Can Çobanoğlu “Metin Kurt, hepimiz için spor anlamında idol olmuş bir isim. Sahada rakibine olan saygısı, efendiliği, hakkaniyetli davranışlarıyla spor camiasının örnek kişilerinden biridir. Fikirlerimiz ne olursa olsun eğer hizmet ettiğimiz alan spor ise örnek olmuş kişilerin isimlerinin yaşatılması önemli” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan ise “Sadece düşüncesi, hayata bakışı kendilerinden farklı diye Türk sporuna katkı vermiş, futbolda örgütlenmeyi savunan bir insanın bu ülkeye yapmış olduğu katkıyı görmezden gelmeleri gerekmez. İdeolojik gerekçelerle isminin buraya verilememesini insani bulmadım.”

AK Partililerin “üçte iki çoğunluk” itirazı kabul görmedi, ve oyçokluğu ile tesisin adı “Yedikule Metin Kurt Spor Tesisi” oldu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x