Son dakika: Bakan Şimşek’ten CNN Türk ekranlarında önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ekonomideki yol haritasını Gece Görüşü’nde anlatıyor. Enflasyon ne zaman düşüşe geçecek? Faiz, kur, enflasyon ve büyüme arasında nasıl bir denge gözetiliyor? Aşama aşama ekonomi programında hangi hedefler gerçekleşecek? Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve Milliyet Gazetesi Yazarı Zafer Şahin soruyor, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek CNN Türk eklarında yanıtlıyor.

“G20’DE SONUÇ BİLDİRGESİ ÇIKMADI”

Bakan Şimşek’in açıklamaları özetle şöyle: Brezilya’ya G20 toplantıları için gittik. Maliye bakanlarını toplantıları yaptık. Orada küresel ekonomik görünüm tartışıldı. Özellikle küresel eşitsizlikler tartışıldı. Bu bağlamda yine vergi konusu gündemdeydi. Yeşil dönüşüm finansmanı yine gündemdeki bir diğer gündem maddesiydi. Genel olarak bu konular kapsamlı olarak tartışıldı. Jeopolitik konularda bir fikir birliği oluşmadığı için, sonuö bildirgesi çıkmadı. Batılılar Rusya’yı kınamak istediler. Bazı ülkeler ise biz dahil, biri kınanacaksa İsrail’in de kınanması gerektiğini dile getirdik.

Küresel eşitsizlik önemli bir konu. En yoksul yüzde 50 küresel servetin sadece 2’sine sahip. Çok büyük bir kopukluk var. Bu sene dünyada milli hasılanın yüzde 60’ını temsil eden ülkelerde seçimler olacak. Bu niye önemli? Küresel büyümenin zayıf seyrettiği, eşitsizliklerin arttığı bir ortamda seçime gidiliyor. Bu gibi ortamlardaki seçimlerdeki risk aşırı uçların güçlenme ihtimalini güçlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x